- Details
- Written by Joomla
- Created: 08 November 2012
Results
November 01 2012
232 Entries
Best of Show Round
At long last, you can stop waiting with bated breath and relax and rejoice! Below are the supreme victors of Novembeerfest. (drum roll please) ...
- Numero Uno, Uncontested Winner and #1 - Nic Templeton with CDPale. This is a session strength Cascadian Dark Ale. This beer is proof that you don't need high gravity to get a great well rounded beer that is loaded with hop aroma and flavor complemented by the darker malts. Well done Nic! This should be the Aler "house" beer.
- First Runner Up, aka Second Place, Silver Medal and #2 - His Excellency, the Aler's Overpresidemporlord, aka Mark Craig with Factory Avenue Cream Ale. Yes, that's right, a cream ale made it to second place. In order to do that, you have nail the style, as there is no wiggle room for error. And, while I didn't taste this batch, previous batches have been very tasty and go down smooth like a good cream ale should. Great work Mark!
- Second Runner up, aka Third Place, Bronze Medal and #3 - Doug Fielding with Olde Numbskull. This fabulous beer is an American Barleywine. Now I didn't get a chance to taste this bad boy, but judging from the fact that the BoS judges eyes rolled back into their heads as they joyfully quaffed this liquid goodness, it must be a really awesome beer. Also proof, that high grav still rocks. Great job Doug!
- Honorable Mention - Jiri Zatloukal brewed a stellar Imperial IPA named Bolder IIPA (1.2). Look out for the 2.0 upgrade to this hoppy goodness! In all seriousness, thanks to everyone who helped pull off this contest: the brewers who took the time to brew and share their beer, the bottle sorters, the judges, stewards and to Larry's for hosting. I know that you are dedicated to making us all better brewers. We still have a mountain of data to compile and should have the remaining results posted to the web in a few days. Brewer results will likely be mailed out the week of 12th.
Detailed Results
The beers were judged in flights at "Tables". Some categories were combined if there were not enough entries for a good flight. In general, first to third place was picked, in which case there may be only a first or a first and second place. The format of an entry row below is:
<Name>, <Club Name> < City,State> < Brew Name> < Cat/Subcat> < Style Descriptor> < Place 1-3>
November 01 2012
232 Entries
Table 1 - Light Lagers and Pilsners (7 Entries)
Jonathan Permen Renton,WA 1D Munich Helles 1
Impaling Alers - Beleben Helles
Jim Hinken Bothell,WA 2C Classic American Pilsner 2
Brews Brothers - BB CAP
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 1D Munich Helles 3
Whidbey Island Zymurgy Association - Dunwich Helles
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 2A German Pilsner
Jerman Pilsner
Mark Craig-Davenport Renton,WA 2A German Pilsner
{simple pils}
Jonathan Permen Renton,WA 2B Bohemian Pilsner
Pivo Kral
David Greenwood Auburn,WA 2B Bohemian Pilsner
Pilsner
Table 2 - European Amber Lager (8 Entries)
Louis Strowger Bremerton,Wa 3B Oktoberfest 1
Strumanger Oktoberfest/Marzen II
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 3B Oktoberfest 2
Whidbey Island Zymurgy Association - Dr. Oktoberfest
David Greenwood Auburn,WA 3B Oktoberfest 3
Impaling Alers - Oktoberfest
Ben Schielke Shoreline,Wa 3B Oktoberfest HM
Homebrewers Guild of Seattle Proper - Schielketoberfest III
Jody Chinn Redmond,wa 3A Vienna Lager
Mrs. Esterhaus Vienna Lager
Jody Chinn Redmond,wa 3B Oktoberfest
Mrs. Esterhaus Oktoberfest Marzen
Jesse Nickerson Bellingham,Wa 3B Oktoberfest
Rocktoberfest
CAREY PELTZ RENTON,WA 3B Oktoberfest
Rocktoberfest 2012
Table 3 - Dark Lagers (7 Entries)
Ben Schielke Shoreline,Wa 4B Munich Dunkel 1
Homebrewers Guild of Seattle Proper - Decoct-o-matic
Brendan Gramer Seattle,WA 4B Munich Dunkel 2
Homebrewers Guild of Seattle Proper - Da Slam Dunkel
Jamie Richard Kent,WA 4B Munich Dunkel 3
Impaling Alers - Dunkel Time
Roger Kee Everett,WA 4C Schwarzbier
Lazy Schwarz
David Pucci Oak Harbor,WA 4C Schwarzbier
AyeSeaEwe Use the Schwartz
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 4C Schwarzbier
SwarzbierII
Jim Hinken Bothell,WA 4C Schwarzbier
BB Schwarz
Table 4 - Light Hybrid (14 Entries)
Mark Craig-Davenport Renton,WA 6A Cream Ale 1
Impaling Alers - Factory Avenue Cream Ale
Jiri Zatloukal Seattle,WA 6B Blond Ale 2
North Seattle Homebrewers - Euro 2012 Blond - EBL (1.1)
Kevin Bender Seattle,WA 6D American Wheat or Rye Beer 3
Canada Ho! Wheat
Casey Williams Tacoma,WA 6A Cream Ale
Cream Pail
thomas weaver oak harbor,wa 6A Cream Ale
womac cream ale
Ryan Meyer Bothell,WA 6B Blond Ale
Boo Juice Blonde
Ken Buckley Maple Valley,Wa 6B Blond Ale
Beautiful disaster Blonde
Paul Gholson Poulsbo,WA 6B Blond Ale
Blonde
Matt Smith Monroe,WA 6C Koelsch
Back Deck Kolsch
Jody Moffett Ferndale,WA 6C Koelsch
Ode to Chuckanut
Brendon George Everett,WA 6D American Wheat or Rye Beer
Trails End Rye
Brian Coy Seattle,WA 6D American Wheat or Rye Beer
American Wheat
Tony Ochsner Edmonds,Washington 6D American Wheat or Rye Beer
American Wheat Ale
Timothy Leber Seattle,WA 6D American Wheat or Rye Beer
Holden's Folly
Table 5 - Bock and Amber Hybrid (5 Entries)
Jonathan Permen Renton,WA 7C Dusseldorf Altbier 1
Impaling Alers - Eichenfass Alt
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 5C Doppelbock 2
Whidbey Island Zymurgy Association - Dopplebock
Jason Shaw Kirkland,Washington 5B Traditional Bock 3
Otto Von Bockbier
John Ream Kent,WA 5A Maibock
Not Dead Guy
David Greenwood Auburn,WA 7B California Common Beer
Anchors Away Ale
Table 6 - English Brown (8 Entries)
Kevin Ceder Seattle,WA 11C Northern English Brown 1
North Seattle Homebrew - Old Nut-job Brown
David Pucci Oak Harbor,WA 11C Northern English Brown 2
WIZA - AyeSeaEwe English Brown
Steve Thurman Woodinville,WA 11C Northern English Brown 3
LOADED - Wee Crazy Nut Brown
David Pucci Oak Harbor,WA 11A Mild
AyeSeaEwe English Mild
Tony Ochsner Edmonds,Washington 11A Mild
Talli the Timid English Mild (1.2)
Michael Nelsen Auburn,WA 11A Mild
Scratch Craft Light
Mark Shipman Wenatchee,WA 11B Southern English Brown
Mark Shipman
David Pucci Oak Harbor,WA 11C Northern English Brown
AyeSeaEwe Wet English Brown
Table 7 - Scottish And Irish Ale (10 Entries)
Jonathan Permen Renton,WA 9A Scottish 60/-
Haggis Chaser 60/-
David Pucci Oak Harbor,WA 9C Scottish 80/-
AyeSeaEwe Hot Scotch Ale
Dale Coleman Tacoma,wa 9C Scottish 80/-
Braveheart
John Marshall Des Moines,Wa 9D Irish Red Ale
Tonto Imperial Red
Steve Thurman Woodinville,WA 9D Irish Red Ale
Top-O-Mornin Irish Red
Paul Gagliano Shoreline,WA 9E Strong Scotch Ale
Fookin Blootered
Dercik Avitt Renton,WA 9E Strong Scotch Ale
Buchanan's Beast
John Marshall Des Moines,Wa 9E Strong Scotch Ale
Molly O Golly
Kevin Bender Seattle,WA 9E Strong Scotch Ale
Chubby Scotch Ale
Robb Wick renton,wa 9E Strong Scotch Ale
""Holy Cow White Guy""
Table 8 - American Ale (24 Entries)
Ben Bottoms Seattle,WA 10A American Pale 1
Fraternal Order of Wayward Brewers - Sticky Fingers
Matt Smith Monroe,WA 10A American Pale 2
GEBL - Fresh Hop Pale
Todd Quessenberry Bellingham,WA 10C American Brown 3
Bellingham Homebrewers Guild - Franklin Brown
Ken Newton Maple Valley,WA 10A American Pale
Big Tale Ale
Ryan Meyer Bothell,WA 10A American Pale
Legacy Pale Ale
Brian Tetreault Tacoma,WA 10A American Pale
Fresh Hop Pale Ale
Richard Berndt Seattle,WA 10A American Pale
Autumn Equinox Pale
Tony Ochsner Edmonds,Washington 10A American Pale
Peanuts Pale Ale
Kevin Ceder Seattle,WA 10A American Pale
Egghead's Simply Amazing! Fresh Hop Ale
Justin Murray University Place,Wa 10A American Pale
Hiding from the sun
Jim Hinken Bothell,WA 10A American Pale
Bothell Brewing Pale Ale
CAREY PELTZ RENTON,WA 10A American Pale
Hopatitis C
Peter Larsen Seattle,wa 10A American Pale
{Fish Tickler}
Mike Howard Bothell,WA 10A American Pale
apa
Craig Chapman Seattle,WA 10B American Amber
Red Shifted
Craig Chapman Seattle,WA 10B American Amber
Dephaser
Glenn Adams Cashmere,WA 10B American Amber
Walking Dead Guy Ale
Richard Berndt Seattle,WA 10B American Amber
Mike's Amber 2012
Chris Payne SAMMAMISH,Washington10B American Amber
1212 - Sue's Red
Ron Gresley Bremerton,Washington/USA10B American Amber
Vulcan Red
Alex Cleanthous Bellingham,WA 10B American Amber
NW Amber Ale
Todd Quessenberry Bellingham,WA 10B American Amber
Harvest Red Rye
Matt Yoakum Bellingham,WA 10C American Brown
Rocky Darwood
ken warren federal way,wa 10C American Brown
mack n pump
Table 9 - English Pale Ale (7 Entries)
Jody Chinn Redmond,wa 8A Ordinary Bitter 1
none - Standard
Jiri Zatloukal Seattle,WA 8B Special/Best/Premium Bitter
Bestest Bitterest (2.1)
Ryan Meyer Bothell,WA 8C Extra Special/Strong Bitter (EPA)
4 Leaf ESB
Richard Berndt Seattle,WA 8C Extra Special/Strong Bitter (EPA)
Mike's ESB
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 8C Extra Special/Strong Bitter (EPA)
ESB
Justin Murray University Place,Wa 8C Extra Special/Strong Bitter (EPA)
Night out on the tiles
David Becker Shoreline,WA 8C Extra Special/Strong Bitter (EPA)
Harvest ESB
Table 10 - Porter (10 Entries)
Brian Allen Seattle,WA Washington12C Baltic Porter 1
Impaling Alers - Brian's Baltic
Jonathan Permen Renton,WA 12A Brown Porter 2
Impaling Alers - Brown Sidney
Nic Templeton Seattle,WA 12B Robust Porter 3
Impaling Alers - A bottle in front of me Porter
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 12A Brown Porter
Brown Porter
Jiri Zatloukal Seattle,WA 12A Brown Porter
Brown Porter BP (1.4)
Paul Gagliano Shoreline,WA 12B Robust Porter
Coffee Cart Espresso Porter
Ken Newton Maple Valley,WA 12B Robust Porter
Big Pick n Porter
Gab Mendlik Oak Harbor,Wa 12B Robust Porter
GM Porter
Tyler Kaye Oak harbor,Washington12B Robust Porter
Smashing J.I.M. Porter
ken warren federal way,wa 12B Robust Porter
iron triscuits
Table 11 - Stout (21 Entries)
Roger Kee Everett,WA 13C Oatmeal Stout 1
Greater Everett Brewer's League - Orca Tooth Oat Stout 2
Brendan Gramer Seattle,WA 13F Russian Imperial Stout 2
Homebrewers Guild of Seattle Proper - RIS 1
Dercik Avitt Renton,WA 13B Sweet Stout 3
Chocolate Milk
Jody Chinn Redmond,wa 13A Dry Stout
Drye Irish Stout
David Pucci Oak Harbor,WA 13A Dry Stout
AyeSeaEwe Drinkin Stout
Tim Kordik Carnation,WA 13B Sweet Stout
Milk Stout
Justin Murray University Place,Wa 13B Sweet Stout
Spotted Stout
Bob Yeaw Seattle,Washington 13C Oatmeal Stout
Oatmeal Stout
David Greenwood Auburn,WA 13C Oatmeal Stout
Absconder Stout
Jody Moffett Ferndale,WA 13C Oatmeal Stout
Jeff's Happy Oatmeal Stout
Matt Burns University Place,Washington13D Foreign Extra Stout
Wipeout Stout
Jamie Richard Kent,WA 13D Foreign Extra Stout
XX Stout
Jonathan Permen Renton,WA 13E American Stout
American Stout 2012
Craig Chapman Seattle,WA 13E American Stout
Conduction
Matt Smith Monroe,WA 13E American Stout
Seattle Depression
Paul Gholson Poulsbo,WA 13E American Stout
{Stinky stout}
Dercik Avitt Renton,WA 13F Russian Imperial Stout
Belgian Imperial
Richard Berndt Seattle,WA 13F Russian Imperial Stout
Erin's Imperial Stout
Doug Fielding Tacoma,WA 13F Russian Imperial Stout
Nihilists Stout
Jiri Zatloukal Seattle,WA 13F Russian Imperial Stout
Russian Inperial Stout #2
Timothy Leber Seattle,WA 13F Russian Imperial Stout
Komrad Hops
Table 12 - IPA (18 Entries)
Jiri Zatloukal Seattle,WA 14C Imperial IPA 1
North Seattle Homebrewers - Bolder IIPA (1.2)
Trevor Nichol Tacoma,WA 14B American IPA 2
Alers - Galaxy
Jody Chinn Redmond,wa 14C Imperial IPA 3
none - whazhoppining????
Jonathan Permen Renton,WA 14B American IPA
Glass Breaker IPA
Matt Yoakum Bellingham,WA 14B American IPA
Evo IPA
Roger Kee Everett,WA 14B American IPA
Get Coned Fresh Hop IPA
Al Swanberg Maple Valley,Wa 14B American IPA
fresh hop ipa
Mark Shipman Wenatchee,WA 14B American IPA
Mark Shipman
Jamie Richard Kent,WA 14B American IPA
Piggy IPA
John Marshall Des Moines,Wa 14B American IPA
Ollie and Louie Double Dog IIPA
Joseph Norton Port Orchard,Washington14B American IPA
Liberty Call IPA
Jiri Zatloukal Seattle,WA 14B American IPA
Stong IPA - AIPA (2.4)
Ken Buckley Maple Valley,Wa 14B American IPA
Jupiterale
ken warren federal way,wa 14B American IPA
hair o the wet hop
Ryan Downey Seattle,WA 14B American IPA
Karate Hop
Craig Chapman Seattle,WA 14C Imperial IPA
Alpha
Louis Strowger Bremerton,Wa 14C Imperial IPA
Rolling Thunder DIPA
Benjamin Jackson Seattle,WA 14C Imperial IPA
Cascade hoptastic
Table 13 - German Wheat and Rye (4 Entries)
Mark Craig-Davenport Renton,WA 15A Weizen 1
Impaling Alers - Hill Giant Hef
Jesse Nickerson Bellingham,Wa 15A Weizen
Leftyweizen
Jesse Nickerson Bellingham,Wa 15A Weizen
{}
Dale Coleman Tacoma,wa 15B Dunkelweizen
{liver in training}
Table 14 - Belgian (15 Entries)
Timothy Leber Seattle,WA 16C Saison 1
Beer Renegades of Everett Washington - Farming With Dynamite
Matt Yoakum Bellingham,WA 16C Saison 2
Soshie Saison
Ben Bottoms Seattle,WA 16D Biere de Garde 3
Fraternal Order of Wayward Brewers - Finders Keepers
Chris Payne SAMMAMISH,Washington16A Witbier
1209 - Pia Haole
Patrick Hinken Renton,WA 16A Witbier
Witbier
Jonathan Permen Renton,WA 16C Saison
La Meilleure Saison
Ben Bottoms Seattle,WA 16C Saison
Sneakin' Sally
will young cashmere,wa 16C Saison
Saisons change
Robb Wick renton,wa 16C Saison
Saison III
Mike Hausenfluck Covington,WA 16D Biere de Garde
Swille de Lille
Steve Cook Seattle,WA 16E Belgian Specialty
Saison Romarin
Mark Shipman Wenatchee,WA 16E Belgian Specialty
Mark Shipman
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 16E Belgian Specialty
Rye Saison (4.2)
Chris Brehm Bellingham,WA 16E Belgian Specialty
Dark Lord of the Funk
Alex Cleanthous Bellingham,WA 16E Belgian Specialty
Saison-Brett
Table 17 - Sour Power (4 Entries)
Ben Bottoms Seattle,WA 17A Berliner Weisse 1
Fraternal Order of Wayward Brewers - Down with Delbrueckii
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 17A Berliner Weisse 2
Whidbey Island Zymurgy Association - Lacto Calweissian
Mark Craig-Davenport Renton,WA 17A Berliner Weisse
Sour Puss
Roger Kee Everett,WA 17F Fruit Lambic
Dark Heart - Black Currant Lambic
Table 18 - Dubbel Trubbel and Tripel Threat (8 Entries)
Jonathan Permen Renton,WA 18C Belgian Tripel 1
Impaling Alers - Tripel Six
thomas weaver oak harbor,wa 18A Belgian Blond Ale 2
WIZA - B.B.
Jiri Zatloukal Seattle,WA 18E Belgian Dark Strong Ale 3
North Seattle Homebrewers - BDS
Mark Griffin Sammamish,WA 18B Belgian Dubbel
Dubbel Trouble
Dale Coleman Tacoma,wa 18C Belgian Tripel
{Holy Celibacy}
Dercik Avitt Renton,WA 18E Belgian Dark Strong Ale
Black Honey Tripel
Bob Yeaw Seattle,Washington 18E Belgian Dark Strong Ale
Belgian Dark Strong
Jeremy Allison Oak Harbor,WA 18E Belgian Dark Strong Ale
Ummagumma
Table 19 - Hard Liver Heaven (7 Entries)
Doug Fielding Tacoma,WA 19C American Barleywine 1
HOPS - Olde Numbskull
Jiri Zatloukal Seattle,WA 19B English Barleywine 2
North Seattle Homebrewers - Barley Wine #1
Paul Gagliano Shoreline,WA 19A Old Ale 3
North Seattle Homebrew Club - Jensens Old Peculiar
Craig Chapman Seattle,WA 19A Old Ale
Old Insulator
Brendan Gramer Seattle,WA 19A Old Ale
Old Grit
Jim Williams Chicago,IL 19B English Barleywine
Blue Line
Trevor Nichol Tacoma,WA 19B English Barleywine
BIG Barley
Table 20 - Fruit Beer (6 Entries)
Jonathan Permen Renton,WA 20A Fruit Beer 1
Impaling Alers - Fruition - Raspberry Biere de Garde
Todd Quessenberry Bellingham,WA 20A Fruit Beer 2
Bellingham Homebrewers Guild - Raspberry Tart
Jiri Zatloukal Seattle,WA 20A Fruit Beer 3
North Seattle Homebrewers - Raspberry Wheat (1.1)
Joseph Norton Port Orchard,Washington20A Fruit Beer
Mr. Plumly Pale
Todd Quessenberry Bellingham,WA 20A Fruit Beer
Peach Tart
Matthew Blosser Mill Creek ,WA 20A Fruit Beer
Wheatastic Berry Blast
Table 21 - Herb, spice, vegetable (13 Entries)
Jason Shaw Kirkland,Washington 21A Spice, Herb, Vegetable Beer 1
EDE Pumpkin Ale
Doug Fielding Tacoma,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer 2
HOPS - Smokin Hot!
Roger Kee Everett,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer 3
Greater Everett Brewer's League - Apocolypto Brown
Nicholas Corleto Wading River,New York21A Spice, Herb, Vegetable Beer
Pumpkin Harvest Ale All Grain
Brendan Gramer Seattle,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer
Breakfast Stout
Roger Kee Everett,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer
Goblyn's Folly II
Ben Bottoms Seattle,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer
Pride of Cucurbita
Glenn Adams Cashmere,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer
Glenns Pumpkin Rye Ale
Tim Frame Seattle,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer
PumpTim Ale
Kevin Ceder Seattle,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer
Pumpkin Brown
Patrick Hinken Renton,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer
South Sound Pumpkin Ale
Kevin Bender Seattle,WA 21A Spice, Herb, Vegetable Beer
Pepper Beer
Peter Larsen Seattle,wa 21A Spice, Herb, Vegetable Beer
{Pinky Out Pumpkin Stout}
Table 22 - Christmas, Smoke and Wood (10 Entries)
Ben Bottoms Seattle,WA 22C Wood-Aged Beer 1
Fraternal Order of Wayward Brewers - Theme from the Barrel #1: Barleywine
Jody Moffett Ferndale,WA 22A Classic Rauchbier 2
Bellingham Homebrewers Guild - Smoky Goodness
Ben Bottoms Seattle,WA 22C Wood-Aged Beer 3
Fraternal Order of Wayward Brewers - Theme from the Barrel #2: Imperial Porter
Timothy Leber Seattle,WA 22B Other Smoked Beer
Quantrill's Dream
Brendan Gramer Seattle,WA 22C Wood-Aged Beer
Ivana Humpalot
John Marshall Des Moines,Wa 22C Wood-Aged Beer
Old Ale De'JD
Mark Craig-Davenport Renton,WA 22C Wood-Aged Beer
What Wood Buddha Do
Bob Yeaw Seattle,Washington 22C Wood-Aged Beer
Whiskey Barrel Aged Belgian Dark Strong
Chris Brehm Bellingham,WA 22C Wood-Aged Beer
Whiskey Barrel Stout
Robb Wick renton,wa 22C Wood-Aged Beer
""KnickerDropper on Roids""
Table 23 - Specialty Beer (19 Entries)
Nic Templeton Seattle,WA 23A Specialty Beer 1
Impaling Alers - CDPale
Matthew Blosser Mill Creek ,WA 23A Specialty Beer 2
Impaling Alers - Firestoned IcePA
Steve Cook Seattle,WA 23A Specialty Beer 3
Impaling Alers - Plutonium
will young cashmere,wa 23A Specialty Beer
Rye'T On!
will young cashmere,wa 23A Specialty Beer
Sim Sum CDA
Brian Tetreault Tacoma,WA 23A Specialty Beer
Fresh Hop Pale ale
Louis Strowger Bremerton,Wa 23A Specialty Beer
OctoInk ABIPA
Louis Strowger Bremerton,Wa 23A Specialty Beer
Smoked Bourbon Porter
Al Swanberg Maple Valley,Wa 23A Specialty Beer
nettle ale
Casey Williams Tacoma,WA 23A Specialty Beer
ElectroHopnetic Black Pulse
Kevin Ceder Seattle,WA 23A Specialty Beer
West-End Blone
Patrick Hinken Renton,WA 23A Specialty Beer
India Brown Ale
Brendon George Everett,WA 23A Specialty Beer
Sunrise Red Rye IPA
David Becker Shoreline,WA 23A Specialty Beer
Harvest Sticke Alt
Brian Allen Seattle,WA Washington23A Specialty Beer
American Weizen Dopplebock
Ryan Downey Seattle,WA 23A Specialty Beer
Rahn yei
Ryan Downey Seattle,WA 23A Specialty Beer
Wake and Bake Brown
Ryan Downey Seattle,WA 23A Specialty Beer
Gluten liberated libation
Robb Wick renton,wa 23A Specialty Beer
""Vanilla Storm""
Table 24 - Meads, Ciders, Perries (6 Entries)
Roger Kee Everett,WA 25C Other Fruit Melomel 1
Greater Everett Brewer's League - Dark Seduction
Roger Bauer Tukwila,Wa 24C Sweet Mead 2
"Impailing Alers, PSAWBC" - Dog Lips Brewhaus Mead
Roger Kee Everett,WA 28D Other Spec. Cider/Perry 3
Greater Everett Brewer's League - Spicy Apple Love
Jiri Zatloukal Seattle,WA 25C Other Fruit Melomel
BlackBerry Mead
Timothy Leber Seattle,WA 25C Other Fruit Melomel
Woman In Red
ken warren federal way,wa 27A Common Cider
bang bang cider